Z życia DPS OStoja

Spotkanie z Panią Grażyną Stępień w DPS „Ostoja”

W ramach naszego autorskiego  projektu „ Ciekawy Człowiek w Naszym Domu” w DPS „Ostoja” odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Stępień- pedagogiem, pasjonatką, hobbystką. Pani Grażyna jest kobietą o wielu zainteresowaniach. Naszym mieszkańców opowiadała o swojej jednej z wielu pasji, którą jest zbieranie autografów.

Jej pierwszym autografem, który zdobyła wiele lat temu był autograf od Pana Jerzego Połomskiego. Wśród bogatej kolekcji Pani Grażyny znajdują się autografy wielu wybitnych aktorów, polityków, piosenkarzy takich jak Eleni, Lech Wałęsa, Jerzy Nowicki i wielu innych. Mieszkańcy z zaciekaniem słuchali w jaki sposób Pani Grażyna zdobywała autografy, były to często bardzo nietypowe sytuacje. Pani Grażyna okazała się bardzo ciepłą, empatyczną i radosną kobietą, która zdobyła serca naszych podopiecznych.  

DPS „Ostoja” żegna Księdza Marcina Koniecznego

W niedziele 24 czerwca pożegnaliśmy Księdza Marcina Koniecznego, który został przeniesiony na inną Parafię.  Ksiądz Marcin współpracował na naszym Domem od około   pięciu lat. Odprawiał Mszę Świętą dla naszych schorowanych i lezących mieszkańców,  odwiedzał ich w pokojach z Komunią Świętą, z Namaszczeniem Chorych a także Kolędą, spowiadał, służył wsparciem i Słowem Bożym.  Z żalem żegnaliśmy naszego przyjaciela, kapłana i spowiednika.

Były łzy wzruszenia zarówno ze strony Księdza jak i naszych podopiecznych. Pani Dyrektor również nie kryła wzruszenia, wręczyła Księdzu drobny upominek oraz bukiet kwiatów oraz życzyła wszystkiego dobrego na nowej drodze kapłańskiej a przede wszytki obfitości łask Bożych. Przy wspólnej kawie i słodkim poczęstunku wspominaliśmy wspaniałe chwile naszej wspólnej pracy na rzecz naszego Domu.

Jesteśmy przekonani, że Ksiądz Marcin będzie oddanym kapłanem w nowej Parafii i szybko zdobędzie serca swoich nowych parafian, czego za całego serca mu życzymy.  Ksiądz Marcin zaprosił mieszkańców w odwiedziny do swojego” Nowego Domu”

Czym chata bogata tym rada… u Pana Mieczysława Grabuńczuka.

Seniorzy DPS „Ostoja” wraz z Panią Dyrektor Renatą Rosiejak , spędzili piękny, wiosenny dzień w miejscowości  Bielawa Dolna u artysty rzeźbiarza  Pana Mieczysława Grabuńczyka , który ciekawie opowiadał o swojej pasji i drodze zawodowej. Zaprezentował na swoje rzeźby oraz portfolio.  Seniorzy odpoczywali na łonie natury, biesiadowali w pięknej okolicznej scenerii. Niebawem powrócimy w to magiczne miejsce, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na majówkę.

Zapraszamy do galerii

2 Maja Dzień Flagi w Ostoji.

2-ego Maja w świetlicy naszego Domu rozpoczęły się obchody Dnia Flagi. Białoczerwona Flaga Narodowa  była najważniejszym elementem wystroju.  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzony między świętami państwowymi:  1maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Mieszkańcy DPS „Ostoja” gościli w tym dniu Wicestarostę Pana Mariusza Wieczorka, który podarował Naszym Seniorom flagi, a młodzież  z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterpii w Zgorzelcu w pięknych biało-czerwonych strojach przygotowała patriotyczne przedstawienie. Po uroczystości, która poruszyła serca i wspomnienia Mieszkańców i Pracowników DPS „Ostoja” wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i ciastka.

Zapraszamy do galerii

 

Instrukcja postępowania w razie Covid 19

 

Drodzy Państwo!

W związku z tym, że epidemia koronawirusa (COVID-19) w ostatnich miesiącach przybrała na
sile, zakażeń jest coraz więcej, a Powiat Zgorzelecki wkroczył w czerwoną strefę – powracamy
do wszelkich restrykcji, które obowiązywały wiosną tego roku, by zminimalizować ryzyko zakażenia.
Dokładamy wszelkich starań, aby Nasi Seniorzy byli bezpieczni, a ich spokój ducha – utrzymany.


Zachowujemy wszelkie środki ostrożności (wzmożona higiena, ograniczenie kontaktów
personelu, który został podzielony na sektory). Pracownikom oraz mieszkańcom codziennie jest
mierzona temperatura oraz przeprowadzany jest wywiad z pracownikiem, odnośnie stanu zdrowia.


Pani Dyrektor, Renata Rosiejak, w trosce o dobro Naszych Mieszkańców oraz całego personelu,
organizuje spotkania, w związku z Covid-19. Przypomina o zasadach bezpieczeństwa, higieny, o
zaleceniach obecnie obowiązujących. Spotkania mają na celu rozładowywanie napięć oraz
zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.


Jest nam ogromnie przykro, że ponownie musieliśmy wstrzymać odwiedziny Naszych
Mieszkańców poprzez ich rodziny. Nie przyjmujemy prezentów, ani paczek, na ten moment.
Każde działanie z naszej strony ma na celu wyeliminowanie zagrożenia na jak najszerszą
skalę – jednocześnie poszukujemy rozwiązań umożliwiających kontakt oraz przepływ informacji pomiędzy Mieszkańcami, a ich rodzinami.

W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi terapeutkami – P. Lucyną oraz P. Klaudią (Możliwość przeprowadzenia wideorozmowy).

Odnośnie wszelkich spraw opiekuńczych, zachęcamy do kontaktu z Koordynatorem ds. Opiekuńczych – Panią Anią. W sprawach pielęgnacyjnych zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem ds. Medycznych i Pielęgniarskich – Panią Grażyną.

Sprawami socjalnymi zajmuje się Pani Bogumiła oraz Pani Romana.

Całą pracę Zespołu Opiekuńczo Terapeutycznego koordynuje Kierownik – Pani Magda.
Mamy nadzieję, że obecnie panująca sytuacja w Kraju i na świecie, pozwoli nam chociaż odrobinę na zachowanie normalności.

W tym celu, zachęcamy Szanownych Państwa do wideo
rozmów ze swoimi rodzinami i kontaktu z personelem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości czy uzyskania informacji odnośnie Podopiecznego.

Prosimy o wyrozumiałość, cierpliwość i zaufanie.
Ostoja – kontakt:
Tel. 757752580
Kierownik ZOT – wew. 177
Koordynator ds. Medycznych i Pielęgniarskich – wew. 122
Koordynator ds. Opiekunów – wew. 177
Terapeuci Zajęciowi – wew. 109
Pracownicy Socjalni – wew. 116 i 111