Z życia DPS OStoja

Spotkanie z Panią Grażyną Stępień w DPS „Ostoja”

W ramach naszego autorskiego  projektu „ Ciekawy Człowiek w Naszym Domu” w DPS „Ostoja” odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Stępień- pedagogiem, pasjonatką, hobbystką. Pani Grażyna jest kobietą o wielu zainteresowaniach. Naszym mieszkańców opowiadała o swojej jednej z wielu pasji, którą jest zbieranie autografów.

Jej pierwszym autografem, który zdobyła wiele lat temu był autograf od Pana Jerzego Połomskiego. Wśród bogatej kolekcji Pani Grażyny znajdują się autografy wielu wybitnych aktorów, polityków, piosenkarzy takich jak Eleni, Lech Wałęsa, Jerzy Nowicki i wielu innych. Mieszkańcy z zaciekaniem słuchali w jaki sposób Pani Grażyna zdobywała autografy, były to często bardzo nietypowe sytuacje. Pani Grażyna okazała się bardzo ciepłą, empatyczną i radosną kobietą, która zdobyła serca naszych podopiecznych.  

DPS „Ostoja” żegna Księdza Marcina Koniecznego

W niedziele 24 czerwca pożegnaliśmy Księdza Marcina Koniecznego, który został przeniesiony na inną Parafię.  Ksiądz Marcin współpracował na naszym Domem od około   pięciu lat. Odprawiał Mszę Świętą dla naszych schorowanych i lezących mieszkańców,  odwiedzał ich w pokojach z Komunią Świętą, z Namaszczeniem Chorych a także Kolędą, spowiadał, służył wsparciem i Słowem Bożym.  Z żalem żegnaliśmy naszego przyjaciela, kapłana i spowiednika.

Były łzy wzruszenia zarówno ze strony Księdza jak i naszych podopiecznych. Pani Dyrektor również nie kryła wzruszenia, wręczyła Księdzu drobny upominek oraz bukiet kwiatów oraz życzyła wszystkiego dobrego na nowej drodze kapłańskiej a przede wszytki obfitości łask Bożych. Przy wspólnej kawie i słodkim poczęstunku wspominaliśmy wspaniałe chwile naszej wspólnej pracy na rzecz naszego Domu.

Jesteśmy przekonani, że Ksiądz Marcin będzie oddanym kapłanem w nowej Parafii i szybko zdobędzie serca swoich nowych parafian, czego za całego serca mu życzymy.  Ksiądz Marcin zaprosił mieszkańców w odwiedziny do swojego” Nowego Domu”

Czym chata bogata tym rada… u Pana Mieczysława Grabuńczuka.

Seniorzy DPS „Ostoja” wraz z Panią Dyrektor Renatą Rosiejak , spędzili piękny, wiosenny dzień w miejscowości  Bielawa Dolna u artysty rzeźbiarza  Pana Mieczysława Grabuńczyka , który ciekawie opowiadał o swojej pasji i drodze zawodowej. Zaprezentował na swoje rzeźby oraz portfolio.  Seniorzy odpoczywali na łonie natury, biesiadowali w pięknej okolicznej scenerii. Niebawem powrócimy w to magiczne miejsce, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na majówkę.

Zapraszamy do galerii

2 Maja Dzień Flagi w Ostoji.

2-ego Maja w świetlicy naszego Domu rozpoczęły się obchody Dnia Flagi. Białoczerwona Flaga Narodowa  była najważniejszym elementem wystroju.  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzony między świętami państwowymi:  1maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Mieszkańcy DPS „Ostoja” gościli w tym dniu Wicestarostę Pana Mariusza Wieczorka, który podarował Naszym Seniorom flagi, a młodzież  z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterpii w Zgorzelcu w pięknych biało-czerwonych strojach przygotowała patriotyczne przedstawienie. Po uroczystości, która poruszyła serca i wspomnienia Mieszkańców i Pracowników DPS „Ostoja” wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i ciastka.

Zapraszamy do galerii

W święta nikt nie może być sam…

Święta są wyjątkowym czasem dla Naszych Seniorów. Jesteśmy wszyscy razem – choć
w reżimie sanitarnym. Wigilia w tym roku była trochę inna niż zwykle, ale równie wyjątkowa. Zrobiliśmy wszystko aby celebrować atmosferę tych pięknych świąt. Nasz dom i ogród został świątecznie przystrojony. Seniorzy sami ubierali choinki. Na zajęciach terapeutycznych śpiewaliśmy kolędy, wspominaliśmy tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz smaki
 i zapachy z domu rodzinnego.

Pani Dyrektor Renata Rosiejak wraz z personelem odwiedziła indywidualnie każdego podopiecznego w pokoju dzieląc się opłatkiem, witając kolędą oraz złożyła piękne świąteczne życzenia. Była radość i łzy wzruszenia. W naszej kaplicy została odprawiona uroczysta msza wigilijna w intencji naszej podopiecznej Janiny Baran i wszystkich Mieszkańców oraz personelu. Potem Seniorzy zasiedli do wieczerzy wigilijnej zachowując dystans społeczny. Tradycji stało się zadość i na świątecznym stole nie zabrakło opłatka
 i dwunastu potraw.

Nasz Dom odwiedził również Pan Ireneusz Owsik, którego obecność  zawsze dla seniorów  jest bardzo ważna, a mszę święta odprawił Ks. Proboszcz Maciej Wesołowski. Mieszkańcy otrzymali od Pani Dyrektor i Naszych gości życzenia wspaniałych radosnych świat. W Naszym Domu każdą radość i smutek przezywamy tu razem z seniorami i to jest nasza siła, że w takich trudnych i smutnych czasach starsi ludzie nie są pozostawieni sami sobie. Niech ten wyjątkowy, świąteczny czas trwa …. Życzymy sobie żebyśmy w przyszłym roku spotkali się bez pandemii.      

Zapraszamy do galerii