Z życia DPS OStoja

Spotkanie z Panią Grażyną Stępień w DPS „Ostoja”

W ramach naszego autorskiego  projektu „ Ciekawy Człowiek w Naszym Domu” w DPS „Ostoja” odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Stępień- pedagogiem, pasjonatką, hobbystką. Pani Grażyna jest kobietą o wielu zainteresowaniach. Naszym mieszkańców opowiadała o swojej jednej z wielu pasji, którą jest zbieranie autografów.

Jej pierwszym autografem, który zdobyła wiele lat temu był autograf od Pana Jerzego Połomskiego. Wśród bogatej kolekcji Pani Grażyny znajdują się autografy wielu wybitnych aktorów, polityków, piosenkarzy takich jak Eleni, Lech Wałęsa, Jerzy Nowicki i wielu innych. Mieszkańcy z zaciekaniem słuchali w jaki sposób Pani Grażyna zdobywała autografy, były to często bardzo nietypowe sytuacje. Pani Grażyna okazała się bardzo ciepłą, empatyczną i radosną kobietą, która zdobyła serca naszych podopiecznych.  

DPS „Ostoja” żegna Księdza Marcina Koniecznego

W niedziele 24 czerwca pożegnaliśmy Księdza Marcina Koniecznego, który został przeniesiony na inną Parafię.  Ksiądz Marcin współpracował na naszym Domem od około   pięciu lat. Odprawiał Mszę Świętą dla naszych schorowanych i lezących mieszkańców,  odwiedzał ich w pokojach z Komunią Świętą, z Namaszczeniem Chorych a także Kolędą, spowiadał, służył wsparciem i Słowem Bożym.  Z żalem żegnaliśmy naszego przyjaciela, kapłana i spowiednika.

Były łzy wzruszenia zarówno ze strony Księdza jak i naszych podopiecznych. Pani Dyrektor również nie kryła wzruszenia, wręczyła Księdzu drobny upominek oraz bukiet kwiatów oraz życzyła wszystkiego dobrego na nowej drodze kapłańskiej a przede wszytki obfitości łask Bożych. Przy wspólnej kawie i słodkim poczęstunku wspominaliśmy wspaniałe chwile naszej wspólnej pracy na rzecz naszego Domu.

Jesteśmy przekonani, że Ksiądz Marcin będzie oddanym kapłanem w nowej Parafii i szybko zdobędzie serca swoich nowych parafian, czego za całego serca mu życzymy.  Ksiądz Marcin zaprosił mieszkańców w odwiedziny do swojego” Nowego Domu”

Czym chata bogata tym rada… u Pana Mieczysława Grabuńczuka.

Seniorzy DPS „Ostoja” wraz z Panią Dyrektor Renatą Rosiejak , spędzili piękny, wiosenny dzień w miejscowości  Bielawa Dolna u artysty rzeźbiarza  Pana Mieczysława Grabuńczyka , który ciekawie opowiadał o swojej pasji i drodze zawodowej. Zaprezentował na swoje rzeźby oraz portfolio.  Seniorzy odpoczywali na łonie natury, biesiadowali w pięknej okolicznej scenerii. Niebawem powrócimy w to magiczne miejsce, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na majówkę.

Zapraszamy do galerii

2 Maja Dzień Flagi w Ostoji.

2-ego Maja w świetlicy naszego Domu rozpoczęły się obchody Dnia Flagi. Białoczerwona Flaga Narodowa  była najważniejszym elementem wystroju.  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzony między świętami państwowymi:  1maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Mieszkańcy DPS „Ostoja” gościli w tym dniu Wicestarostę Pana Mariusza Wieczorka, który podarował Naszym Seniorom flagi, a młodzież  z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterpii w Zgorzelcu w pięknych biało-czerwonych strojach przygotowała patriotyczne przedstawienie. Po uroczystości, która poruszyła serca i wspomnienia Mieszkańców i Pracowników DPS „Ostoja” wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i ciastka.

Zapraszamy do galerii

Bardzo ważne jest dla nas poczucie bezpieczeństwa Naszych podopiecznych, w związku z czym w obecnej sytuacji panującej w Kraju i na świecie, staramy się w jak najefektywniejszy sposób obniżyć poziom lęku czy stresu Seniorów. Chcemy, aby czuli się zaopiekowani, aby czuli się komfortowo i uzyskali chociaż namiastkę ciepła rodzinnego domu. Wsparcie emocjonalne i duchowe są bardzo ważnymi elementami pracy Naszego Domu. Staramy się być prawdziwą Ostoją i azylem dla tych, którzy Nas potrzebują.

 

Pomimo trudnych czasów, związanych z pandemią – Święty Mikołaj nie zapomniał odwiedzić Naszych Kochanych Mieszkańców. Był to miły dzień, pełen wrażeń i wzruszeń. Pani Dyrektor, Renata Rosiejak wraz z pracownikiem, Panem Józiem, który wcielił się w rolę Mikołaja oraz pracownicami – pomocnicami, Panią Anią i Panią Lucynką, odwiedziła podopiecznych w pokojach, również tych obłożnie chorych. Był słodki poczęstunek, a uśmiechy na twarzach Seniorów były niezastąpioną nagrodą. Ogromną satysfakcją jest możliwość sprawienia przyjemności drugiej osobie, choćby w najmniejszym geście. Pani Dyrektor przygotowała również drobne upominki ze słodkościami dla osób najbardziej potrzebujących, co było możliwe dzięki pomocy życzliwych osób dla DPS "Ostoja".

 

Nie zapomniała o nas również Szlachetna paczka, która jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, jeden z najlepiej zorganizowanych projektów w Polsce.

W niedzielny, mikołajkowy poranek, Pani Dyrektor wraz z zespołem pracowników oraz licznie zebranymi mieszkańcami na świetlicy, cieplutko powitała drogich wolontariuszy.

Jesteśmy bardzo wdzięczni darczyńcom za pyszny kosz słodyczy i owoców.

 

Szczególnie dziękujemy Pani Mai Frykowskiej, która jest prawdziwym przyjacielem Naszego Domu. Dziękujemy za żywe choinki, dziękujemy za zadeklarowanie pomocy w kryzysie w opiece nad mieszkańcem DPS. Dziękujemy za wspieranie nas od samego początku pojawienia się epidemii. Są to piękne gesty, pięknych ludzi!!!

 

Mamy nadzieję, Drodzy Państwo, że i u Was Mikołaj był równie życzliwy oraz że na twarzach gościł szeroki uśmiech. Życzymy zdrówka, pomyślności i radości. Do zobaczenia!

 

Zapraszamy do galerii