Z życia DPS OStoja

Spotkanie z Panią Grażyną Stępień w DPS „Ostoja”

W ramach naszego autorskiego  projektu „ Ciekawy Człowiek w Naszym Domu” w DPS „Ostoja” odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Stępień- pedagogiem, pasjonatką, hobbystką. Pani Grażyna jest kobietą o wielu zainteresowaniach. Naszym mieszkańców opowiadała o swojej jednej z wielu pasji, którą jest zbieranie autografów.

Jej pierwszym autografem, który zdobyła wiele lat temu był autograf od Pana Jerzego Połomskiego. Wśród bogatej kolekcji Pani Grażyny znajdują się autografy wielu wybitnych aktorów, polityków, piosenkarzy takich jak Eleni, Lech Wałęsa, Jerzy Nowicki i wielu innych. Mieszkańcy z zaciekaniem słuchali w jaki sposób Pani Grażyna zdobywała autografy, były to często bardzo nietypowe sytuacje. Pani Grażyna okazała się bardzo ciepłą, empatyczną i radosną kobietą, która zdobyła serca naszych podopiecznych.  

DPS „Ostoja” żegna Księdza Marcina Koniecznego

W niedziele 24 czerwca pożegnaliśmy Księdza Marcina Koniecznego, który został przeniesiony na inną Parafię.  Ksiądz Marcin współpracował na naszym Domem od około   pięciu lat. Odprawiał Mszę Świętą dla naszych schorowanych i lezących mieszkańców,  odwiedzał ich w pokojach z Komunią Świętą, z Namaszczeniem Chorych a także Kolędą, spowiadał, służył wsparciem i Słowem Bożym.  Z żalem żegnaliśmy naszego przyjaciela, kapłana i spowiednika.

Były łzy wzruszenia zarówno ze strony Księdza jak i naszych podopiecznych. Pani Dyrektor również nie kryła wzruszenia, wręczyła Księdzu drobny upominek oraz bukiet kwiatów oraz życzyła wszystkiego dobrego na nowej drodze kapłańskiej a przede wszytki obfitości łask Bożych. Przy wspólnej kawie i słodkim poczęstunku wspominaliśmy wspaniałe chwile naszej wspólnej pracy na rzecz naszego Domu.

Jesteśmy przekonani, że Ksiądz Marcin będzie oddanym kapłanem w nowej Parafii i szybko zdobędzie serca swoich nowych parafian, czego za całego serca mu życzymy.  Ksiądz Marcin zaprosił mieszkańców w odwiedziny do swojego” Nowego Domu”

Czym chata bogata tym rada… u Pana Mieczysława Grabuńczuka.

Seniorzy DPS „Ostoja” wraz z Panią Dyrektor Renatą Rosiejak , spędzili piękny, wiosenny dzień w miejscowości  Bielawa Dolna u artysty rzeźbiarza  Pana Mieczysława Grabuńczyka , który ciekawie opowiadał o swojej pasji i drodze zawodowej. Zaprezentował na swoje rzeźby oraz portfolio.  Seniorzy odpoczywali na łonie natury, biesiadowali w pięknej okolicznej scenerii. Niebawem powrócimy w to magiczne miejsce, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na majówkę.

Zapraszamy do galerii

2 Maja Dzień Flagi w Ostoji.

2-ego Maja w świetlicy naszego Domu rozpoczęły się obchody Dnia Flagi. Białoczerwona Flaga Narodowa  była najważniejszym elementem wystroju.  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzony między świętami państwowymi:  1maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Mieszkańcy DPS „Ostoja” gościli w tym dniu Wicestarostę Pana Mariusza Wieczorka, który podarował Naszym Seniorom flagi, a młodzież  z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterpii w Zgorzelcu w pięknych biało-czerwonych strojach przygotowała patriotyczne przedstawienie. Po uroczystości, która poruszyła serca i wspomnienia Mieszkańców i Pracowników DPS „Ostoja” wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, kawę i ciastka.

Zapraszamy do galerii

Szanowni Państwo!

 

W związku z obecnie panującą epidemią koronawirusa (COVID - 19), w Kraju i na świecie, chcielibyśmy poinformować, że dokładamy wszelkich starań, aby nasi kochani Seniorzy, byli bezpieczni, a ich spokój ducha – utrzymany. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą wirus, dlatego zachowujemy wszelkie możliwe środki ostrożności, takie jak – wzmożona higiena (dezynfekcja wszelkich powierzchni, klamek), zamontowane dozowniki z płynami dezynfekującymi w kilku miejscach, jak również przy wejściach, ograniczenie kontaktów personelu, który został podzielony na sektory, wstrzymane zostały przyjęcia osób z zewnątrz (żeby zminimalizować ryzyko zarażenia). Codziennie, przy porannych raportach, w których uczestniczy Pani Dyrektor, oraz personel, omawiane są szczegółowo obowiązujące obostrzenia, zasady i wszelkie inne kwestie, związane z bezpieczeństwem naszych podopiecznych, oraz dobrem ogółu. Pracownikom codziennie jest mierzona temperatura, oraz przeprowadzany jest wywiad z pracownikami odnośnie ich stanu zdrowia.

Jest nam ogromnie przykro, że w tych ciężkich chwilach nasi podopieczni nie mogą zobaczyć się ze swoimi bliskimi, natomiast każde działanie ma na celu wyeliminowane, na jak najszerszą skalę, poziomu zagrożenia, tak aby chronić Naszych mieszkańców oraz personel, który dokłada wszelkich starań, aby w tym niezwykle trudnym dla wszystkich okresie, dodać otuchy i zadbać o bezpieczeństwo podopiecznych. Seniorzy nie mogą opuszczać placówki.

Pani Dyrektor, Renata Rosiejak, w trosce o dobro Naszych Seniorów, organizuje spotkania ( w których uczestniczy także personel), w związku z sytuacją, która obecnie panuje. Rozmowy mają na celu przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego, wyeliminowanie niepokoju oraz nakłanianie do zaangażowania we wspólne dobro. Spotkania obfitują także w omawianie zasad bezpieczeństwa, higieny, zaleceń obecnie obowiązujących. Prowadzone są również terapie indywidualne, zajęcia terapeutyczne na świetlicy, odmawiane są modlitwy. Staramy się w tym trudnym okresie, poświęcić jak najwięcej czasu, każdemu mieszkańcowi z osobna, jak i wypełnić czas wszystkim podopiecznym, wspólnymi zajęciami.

Mamy nadzieję, że obecna sytuacja szybko minie i każdy z nas będzie mógł wrócić do normalności i codzienności. W tym trudnym okresie, życzymy Naszym Seniorom, jak również i Państwu, dużo zdrowia i wytrwałości. Pamiętajmy o życzliwości, pomagajmy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Dbajmy również o siebie, bądźmy odpowiedzialni.